DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Ubytování Bystřice - okraj Českého Ráje

V Českém ráji naleznete mnoho přírodních zajímavostí. Bohatství přírody se zde snoubí s rozmanitostí přírodních krás.

  Skalní města
Hruboskalsko, Klokočské a Betlémské Skály, Prachovské skály, Borecké skály, Ddrábovna, Kalich – Chléviště, Příhrazské skály, Sokol, Susché skály, Vranovský hřeben jsou doslova rájem pro horolezce a pěší turisty. Obklopí vás velké množství skalních útvarů, které dávají prostor vaší fantazii.
  Místa dalekých rozhledů
Hlavatice, Kozákov, Kopanina, Čeřovka, Měděnec, Mužský, Tábor, Zebín, vám umožní pohled na nádhernou čistou přírodu Českého ráje.
 
Podtrosecká údolí, Bartošova pec – Ondříkovické propadání, Údolí Jizery a galerie, údolí Plakánek, vás okouzlí okolní přírodou stejně jako Věžický rybník, Jinolické rybníky, Bílý rybník, Černý rybník, Žabakor, Jezírko pod Táborem, ale i potoky Libuňka a Žehrovka.
  Zdejší oblast nabízí spoustu dalších přírodních zajímavostí, k nimž patří například
Bozkovské dolomitové jeskyně, Káčov, Libosad, Rváčov, Semtínská lípa, Svatá Anna.

V Českém ráji se nachází řada historických a kulturních památek.

  Zámky
Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Humprecht, Jičín, Jičíněves, Kamenice, Mnichovo Hradiště a Sychrov vám umožní nahlédnout do života zámeckých pánů z minulých století.
  Hrady a zříceniny
Brada, Bradlec, Drábské světničky, Frýdštejn, Chlum, Kavčiny, Kost, Kozlov, Kumburk, Pařez, Rotštejn, Staré Hrady, Trosky, Valdštejn, Valečov, Veliš, Vranov, Zásadka, Zbirohy jsou památkami na doby dávno minulé a my si dnes pouze můžeme domýšlet, jak asi dnešní zříceniny vypadaly v dobách, kdy v nich bydleli jejich majitelé.
  K vzácně dochovaným památkám lidové architektury patří
Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, Bičíkův a Holanův statek v obci Příšovice, Boučkův statek na Malé Skále, Karlov v Lomnici nad Popelkou, Kopicův statek na Hruboskalské plošině u Valdštejna, Šolcův statek, Studeňany. Další malebnou lidovou architekturu naleznete ve městě Sobotce, Vesci u Sobotky, Železném Brodě.
  Ve většině měst Českého ráje naleznete muzeum nebo galerii. Pokud zavítáte do Turnova, nezapomeňte navštívit
Oresní muzeum Českého Ráje a Galerii Granát, v Jičíně Okresní muzeum a galerii, Galerii Holan, Galerii Na Hrázi, Galerietu. V Semilech Městské muzeum a Pojizerskou galerii a dále Městské muzeum v Železném Brodě a Městské muzeum v Lomnici nad Popelkou. V obci Železnice se nachází Vlastivědné muzeum. Maloskalská galerie sídlí v Boučkově statku na Malé skále.
  K dalším historickým památkám se řadí
Sedličky v Jičíně, Prachov, Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, Sculptura Parmiggiani a další památné rodné domy a pamětní desky v Sobotce.

 

Český ráj nabízí širokou škálu možností pro provozování aktivní turistiky.
  Nachází se zde rozsáhlá síť značených tras pro
pěší turistiku a stezek procykloturistiku. Skalní města jsou doslova rájem pro milovníky horolezectví. V Českém ráji naleznete i místa vhodná pro paragliding. Velké množství rybníků, řek a koupališť nabízí možnost koupání.
  V případě nepříznivého počasí můžete navštívit kryté
bazény. Na vybraných vodních plochách lze provozovat další vodní sporty, jako například rafting, windsurfing, projížďky na loďkách, potápění.
  Obdivovatelé koní mohou zavítat do
jízdáren. V různých sportovních zařízeních najdete tenisové kurty, golf, minigolf, fit centra, kuželky, sauny, solária, squash a hřiště na volejbal.
  V krásné přírodě můžete rybařit, houbařit, jsou zde také ideální podmínky pro myslivost.
Vyhlídkové lety vám umožní pozorovat nádhernou krajinu z ptačí perspektivy.
  Region Český ráj nabízí vhodné podmínky také pro
zimní sporty. K dispozici vám jsou sjezdovky s lyžařskými vleky, běžecké tratě a zimní stadiony.

JIČÍN
Okresní město, 17.000 obyvatel, městská památková rezervace, je výchozí bránou Českého ráje a především Prachovských skal. Má bohatou historii i současnost. Největší rozmach zaznamenal za vlády Albrechta z Valdštejna, který nechal vystavět nový zámek, začal upravovat okolní krajinu. Založil rozlehlou oboru s parkem Libosad a Lodžií, ke které z města vede čtyřřadá lipová alej v délce 1,7 km. Panorama Jičína ve směru od jihu tvoří Veliš, sv. Anna, Brada, Čeřovka, Zebín, Tábor, Železný, Bradlec a Kumburk. Na poměrně malém prostoru uvidíte najednou mnoho krajinných krás, památek a zajímavostí.

KBELNICE
Obec 2 km severně od Jičína. U silnice nad obcí se nachází vojenský hřbitov vojáků padlých v bitvě u Jičína koncem června roku 1866. Areál obdélníkového tvaru je obehnán živým plotem a uprostřed stojí budova ossaria postavená v secesním slohu v letech 1905 – 1906 (architekta Weinzettel).

KONECCHLUMÍ
Obec západně od úpatí Mlázovického chlumu, asi 10 km jihovýchodně od Jičína. „Na Chmelnici“ je dochované bývalé pravěké sídliště prvního zemědělského obyvatelstva z doby neolitické (kolem r. 2 500 př. n. l..), asi v 10. stol. sídliště slovanské. Na místě gotické tvrze je hospodářský dvůr se zachovalým lomeným gotickým portálem a zbytkem zdí. Je zde kostel sv. Petra a Pavla, nad ním pomník Viléma Konecchlumského, popraveného r. 1621 na Staroměstském náměstí.

KOPIDLNO
Městečko 13 km jihozápadně od Jičína. Za pozornost stojí barokní kostel sv. Jakuba z let 1704 – 1705 a původně renesanční zámek vystavěný po roce 1533. Nyní zde sídlí Střední zemědělská škola – po dohodě s ředitelstvím školy možná prohlídka parku v okolí zámku.

LIBÁŇ
Obec 17 km jihozápadně od Jičína. Je zde barokní kostel, Husův pomník, místní památník - založen roku 1937, dokumentuje historii městečka.

LUŽANY
Na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší, asi 10 km východně od Jičína. Je zde původně gotický kostel sv. Maří Magdaleny z r. 1360, dřevěná zvonička z r. 1788, socha sv. Floriána a sv. Vojtěcha. Možnost koupání na rybníku Marešáku na potoce Studénka, dále je zde autokemp Lužany a veřejná jízdárna Rubín.

LOMNICE NAD POPELKOU
Městečko bylo založeno v předhusitské době z původní vsi při tvrzi. Dnes průmyslové město (známé především výrobou lomnických sucharů, oplatek a piškotů a výrobou stanů) je obklopeno hradbou Tábora, Babylonem a Skuhrovským vrchem. Renesanční zámeček ze 17. stol. byl zbořen a r. 1737 barokně přestavěn. Dnes je účelově využit. V místě gotického kostela sv. Mikuláše ze 14. stol. byl po požáru koncem 18. stol. vystavěn pozdně barokní chrám. Na hřbitově kostel sv. Jana Křtitele s hranolovou roubenou zvonicí z r. 1652. Dochovány roubené chalupy na Karlovském náměstí a v okolních osadách Rváčov, Skuhrov, Košov a Morcínov. Městské muzeum z r. 1891. Lyžařský areál se skokanskými můstky s umělou hmotou a běžeckými tratěmi na vrchu Babylon.

MALÁ SKÁLA
Letovisko v údolí Jizery se připomíná již r. 1432. Nad pravým břehem Jizery na skalním hřebenu romantický Pantheon, v podhradí zámek z r. 1700 empírově upraven a dnes účelově využit. V obci množství lidových roubených staveb, přístupný je velký patrový dům s klenutým přízemím - Boučkův statek. Rodiště spisovatelky Jarmily Glazarové.

MLADĚJOV
Ze Sobotky přes Čálovice a Stéblovice do Mladějova. Letovisko, koupání,rekreace. Klasicistní zámek z r. 1769, novobarokně upraven r. 1913. Pobýval zde u své dcery a r. 1832 zemřel projektant první středoevropské železnice a zakladatel pražské techniky - Fr. J.Gerstner. Na hřbitově jeho hrob a zajímavá zvonice z r. 1793.K dalším zajímavostem obce patří původně gotický kostel ze 14. stol., který byl barokně přestavěn v 18. stol.

MNICHOVO HRADIŠTĚ
Původně ves Rybitví, ve středověku středisko cisterciáckého panství a od 16. stol. město s rozsáhlým tržištěm. V jižní části města barokní zámek. Na náměstí novorenesanční radnice z r. 1892. Farní kostel z období baroka s náhrobními kameny z 18. a 19. stol. Rodiště revolucionáře E.Arnolda.

NEPŘÍVĚC
Ves, která po věky příslušela ke Kosti. Nalezneme zde roubené stavby sobotecké architektury, novodobě opravený ranně gotický kostel Nalezení sv. Kříže ze 14. stol. Hlavní oltář Panny Marie je barokní podobně jako postranní sv Jana Nepomuckého a sv. Blažeje ve výklencích. Kamenná osmiboká zvonice z r. 1786 s mansardovou střechou byla vybudována na místě původní pozdně gotické polygonální dřevěné z r. 1583.

OSEK
Obec 1 km západně od Sobotky směrem na Mnichovo Hradiště, jedno z nejstarších sídel (laténské sídliště). Nachází se zde barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z počátku 18. stol., obnovený r. 1846. Na kazatelně jsou reliéfy Madony a čtyř evangelistů ze 17. stol. U hřbitovní zdi stojí zajímavá roubená polygonální zvonice ze 17. stol. se dvěma zvony z r. 1655.

PECKA
Městečko 6 km jihovýchodně od Nové Paky se stejnojmenným gotickým hradem Pecka na vyvýšenině nad Javorkou. Původně malý hrádek 65 m dlouhý a asi 20 m široký byl založen v I. pol. 14. století. V 17. stol. byl rozšířen Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic. Roku 1783 byl hrad pobořen a v roce 1830 zničen požárem. Dnes je státním hradem, expozice je věnována humanistovi, cestovateli a hudebnímu skladateli Kryštofu Harantovi, popravenému r. 1621 na Staroměstském náměstí . Dále je expozice věnována historii hradu a obci Pecka. Je možno zde navštívit národopisnou expozici, zámeckou kuchyni, expozici středověkých mučících nástrojů a galerii moderního umění.

PŘÍŠOVICE
Zachováno několik statků roubené lidové architektury (Holánův a Bičíkův statek).

ROVENSKO POD TROSKAMI
Městečko založené r. 1407 při osadě Týn. Kostel sv. Václava byl založen v pol. 14. stol. a v 2. pol. 16. stol. k němu byla přistavěna loď. V kostele renesanční kruchta a křtitelnice z r. 1575. V dřevěné zvonici původně postavené r. 1636 jsou tři tzv. rebelské zvony, obrácené srdcem vzhůru. Pocházejí ze 17. stol. Do pohybu se uvádějí šlapáním.

SEDMIHORKY
R. 1841 zde byly majitelem hruboskalského panství rytířem Aloisem z Aehrenthalu a MUDr. A. Šlechtou založeny vodoléčebné lázně. Byly pojmenovány po vydatném prameni "Sedmihorka". Lázeňští hosté, k nimž patřili čeští umělci, spisovatelé, hudebníci a herci, pojmenovali tento původní a romantický kraj Český ráj. Dnes rekreační středisko.

SEMILY
Okresní město krkonošského podhůří v údolí Jizery bylo založeno jako osada s kostelem a tvrzí ve 14. stol. Městem jsou Semily od 15. stol. díky rozvoji těžby zlata a mědi. Dnes převládá průmysl textilní a strojírenský. Na místě původního barokního kostela stojí od r. 1908 novorománský kostel sv. Petra a Pavla. Z období baroka je i hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele s nástropní malbou z r. 1721 a zámek z r. 1691, dnes sídlo okresního úřadu. Rodiště spisovatele Ivana Olbrachta, jeho otce advokáta Ant. Zemana a politika Fr. Riegra. Muzeum.

SKOKOVY
Klotylda Happeová léčila ve Skokovech přírodními metodami. V 16. stol. zde byly založeny rašelinné a vodoléčebné lázně, od 2. svět. války jen letovisko.

SOBOTKA
Město založené r. 1498 z původní trhové vsi. Do městské památkové zóny patří zejména renesanční radnice s loubím, dnes empírově upravená, gotickorenesanční kostel sv. Maří Magdalény a přízemní i patrové roubené domy. Sobotka je rodištěm básníků V.Šolce a F. Šrámka - v jeho rodném domě je stálá expozice.

VELIŠ
Obec pod Velišským hřbetem, 4,5 km jihozápadně od Jičína. Je zde barokní kostel sv. Václava. 3,5 km jihozápadně od Jičína se nacházejí zbytky středověkého hradu na stejnojmenném kopci. V letech 1677 - 1680 byl hrad podle císařského rozkazu rozbořen. Hrobka rodiny Šlikových.

VESEC U SOBOTKY
Roku 1995 byl vyhlášen vesnickou památkovou rezervací.ojediněle zachovaná česká okrouhlice – soubor 18 většinou roubených staveb, které představují různé typy usedlostí. Povšechně tvoří sobotecký typ pojizerského roubeného domu. Vyznačují se dokonalou tesařskou prací. Jeho hlavním znakem jsou sdružená okna, ve většině průčelí jsou v původním stavu. Ozdobou návsi je nádherné dílo lidového umělce Josefa Zemana ze Žernova. Ve Vesci je od něho socha Nejsvětšjší trojice, kde Bůh otec klečí na zeměkouli, na dříku je relief sv. Starosty, dcery krále portugalského, kterou dal krutý otec ukřižovat, když se ráno probudila ozdobena plnovousem. Relief na soklu představuje další legendu, spojenou s osobou sv. Starosty.

TURNOV
Město bylo založeno v pol. 13. stol. Jaroslavem a Havlem z rodu Markvarticů na ostrohu nad řekou Jizerou. Rozvíjelo se ve významné centrum obchodu a řemesel. Broušení drahých kamenů a ojedinělá výroba šperků z českých granátů proslavily Turnov po celém světě. Roku 1884 se zde zakládá odborná šperkařská škola, jediná svého druhu v Evropě. Zachována renesanční radnice z r. 1526, která byla několikrát upravovaná. Gotický kostel sv. Mikuláše ze 14. stol. renesančně upraven a r. 1722 zbarokizován. Dominantou města je novogotický kostel Panny Marie z 19. stol. s nedostavěnou věží. Kostel sv. Františka z Assisi ze 17. stol. několikrát zničen ohněm a poč. 19. stol. naposledy přestavován. Městské divadlo z let. 1872 - 1874 je zmenšenou podobou Prozatímního divadla v Praze. V Okresním muzeu Českého ráje rozsáhlá expozice drahých kamenů, šperků, geologie, archeologie, historie a národopisu. Unikátní panoramatický obraz Mikoláše Alše "Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou". K častým cílům turistů patří zámek Hrubý Rohozec, hrad Valdštejn a Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Správa CHKO Český ráj.

VYSKEŘ
Obec rozložená na úpatí stejnojmenného čedičového vrchu (464 m). Na vrchol vede křížová cesta ke kapli sv. Anny. V obci roubená zvonice osmibokého půdorysu (ze 17. stol.) a novorománský kostel Nanebevzetí P. Marie z r. 1914 s gotickým portálem.

ŽELEZNICE
Městečko, 5 km sev. od Jičína. V okolí ložiska rašeliny. Památkově významný empírový městský sídelní celek, který je městskou památkovou zónou. První zmínky se datují kolem r. 1320. Zachovalá románská kostelní věž, kostel ve stylu baroka, empírové domy. Roku 1904 zde byly založeny slatinné koupele, nyní se zde nachází známá dětská léčebna mozkové obrny. Dochovány roubené chaloupky z konce 18. stol. Městské muzeum s etnografickými sbírkami.

ŽELEZNÝ BROD
Město v údolí Jizery založené z původních vsí Brod a Brodec. Obce se brzy spojily a staly se r. 1501 městem. Přívlastek "Železný" získalo podle těžby železné rudy. Od 18. století se zde rozvíjí sklářství a r. 1920 byla založena sklářská škola. Výroba skla zůstala i dnes nejvýznamnější oblastí průmyslu pro Železný Brod i okolí. Původně gotický dřevěný kostel sv. Jakuba Většího byl r. 1762 barokně přestavěn. Na hřbitově kostnice a osmiboká zvonice z 2. pol. 18. stol. Z původní dřevěné zástavby, která zde stávala do poč. 20. stol., se dochovala pouze skupina roubených domů Na Trávníkách (památková rezervace). Modely dřevěných lidových staveb jsou v Národopisném muzeu Horního Pojizeří.

 

TopList